Kada je riječ o razlikujemo strukturi kože dva glavna sloja: (potkožica) i (krzno), dok se ispod epiderm derm same kože nalazi potkožno tkivo (subcutis).
U epidermu razlikujemo slijedeće slojeve:
Derm, koji je debljine oko 1,5mm sastoji se iz tri zone:
Kao najveći organ u ljudskom organizmu koža ima višestruku fiziološku ulogu:
Da li upotreba solarijuma povećava rizik od oboljenja raka kože ?
Dosta je prisutno vjerovanje u svijetu, a i kod nas, da upotreba solarijuma povećava rizik od dobijanja raka kože. Iz tog razloga sprovedeno je opsežno istraživanje od strane Univerziteta Leeds u Velikoj Britaniji, koje pokazuje kako je istina u stvari suprotna.
Istraživanje iz Velike Britanije pokazuje da – nema povezanosti između seanse sunčanja u solarijumu i povećanog rizika od raka kože.
U prošlim godinama, različite grupe istraživača su uzaludno pokušavale da ustanove povezanost upotrebe solarijuma sa širenjem zloćudnog malignog melanoma, dok su mediji kada je ova tema u pitanju, nestrpljivo dodavali ulje na vatru. Mi često zaboravimo da su UV zraci od velikog značaja za naše tijelo. Zahvaljujući njima tijelo održava potreban nivo vitamina D, koji je bitan za imuni sistem.
Izuzetan tim naučnika, na čijem čelu je Feye Elliot, sa Univerziteta Leeds proveo je niz godina na istraživanju povezanosti UV zračenja i malignog melanoma. Tim je sproveo istraživanje na 1000 učesnika sa dijagnozom malignog melanoma starosti od 16 do 76 godina. Dobijeni rezultati su uspoređeni sa rezultatima grupe koja nema dijagnozu. Insistiralo se na što detaljnijoj bazi podataka kao što su: tip kože i porodična historija, kada su prvi put koristili solarijum, koliko često se sunčaju u solarijumu i koliko vremena provode na suncu.
Studija je pokazala da ne postoji povezanost između sunčanja u solarijumu i povećanog rizika nastanka raka kože. Takođe je interesantno da je istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji, gdje je većina populacije sa tipom kože 1, koji spada u grupu povećanog rizika nastanka raka kože.
Kada je u pitanju izloženost UV zracima – bilo od Sunca ili solarijuma – bitno je koliko vremena se izlažemo. U današnjem konkurentnom društvu, gdje ljudi provode više vremena za stolom u kancelariji nego napolju na svježem zraku, umjereno izlaganje zracima u solarijumu može da pomogne u proizvodnji vitamina D. ”Ovo je od velike pomoći tokom mjeseci kada ima vrlo malo sunčevih zraka, između septembra i aprila”, objašnjava Ad Brand sa foruma za istraživanje sunčeve svjetlosti (SRF).
2022 © Sun Light Lounge - development Visia